Amaç ve Hedef Kitle:

- Gaussian, teorik kimya alanında en çok kullanılan yazılımlardan biridir. Bu eğitimin amacı, özellikle yeni kullanıcılarımızın, programı merkezimizde (UHeM) etkin bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktır.
- Hedef kitlesi, daha önce bir bilgisayarda veya iş istasyonunda Gaussian ile calışmış olup, daha büyük problemleri çözebilmek için programı paralel olarak bir çok işlemcide kullanmak isteyen arastırmacılarımızdır.

İçerik ve Program:

Eğitim, seminer şeklinde gerçekleştirilecek olup, 3 modülden oluşmaktadır (Linux, Yüksek Başarımlı Hesaplama, Gaussian). Linux ve süperbilgisayarlar konusunda tecrübeli olup sadece UHeM’de G16 ve G09 çalıştırma kısmına katılmak isteyen araştırmacılarımız ilk iki modülü atlayabilirler. Eğitim uygulamalı olmayıp, demo şeklinde gerçekleştirilecektir.

İçerik

13:00 – 14:20

Linux işletim sistemi

14:30 – 15:20

Yüksek Başarımlı Hesaplama alanındaki temel kavramlar ve bir süperbilgisayarın bileşenleri

15:30 – 17:00

UHeM’de Gaussian Kullanımı:

  • UHeM sunucularına bağlanma (VPN, ssh)
  • Gaussian girdisi hazirlama
  • UHeM hesaplama sisteminde uygun sunucuları seçip SLURM ile iş verme
  • Çalışan işin verimli çalışıp çalışmadığını kontrol etme ve sonuçlarını görüntülemeEğitim Tarihi: 8 Mayıs 2019, Saat 13:00 - 17:00
Yer: UHeM (İstanbul Teknik Üniversitesi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, İTÜ Ayazağa Kampüsü, Bilişim Enstitüsü Binası, Maslak-34469, İstanbul) 4. Kat 410 Laboratuvarı
Eğitmen: Dr. Kadir Diri

Eğitim ücretsizdir.

Kontenjan 25 kişi
Son Başvuru Tarihi: 2 Mayıs 2019 6 Mayıs 2019

Başvuru süresi dolmuştur. İlginize teşekkür eder, gelecek eğitimlerden haberdar olmak için web sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririz.


Ayrıntılı bilgi ve sorularınız için iletisim@uhem.itu.edu.tr adresine yazabilirsiniz.

kapat
kapat